Tirana
few clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
1.5kmh
20 %
Sht
14 °
Die
13 °
Hën
16 °
Mar
16 °
Mër
16 °
E shtunë, 3 Dhjetor, 2022

NATO dënon aneksimin e 4 rajoneve nga Rusia, Stoltenberg tregon nëse Ukraina do pranohet në Aleancë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se vendet e Aleancës së Atlantikut Verior nuk do të njohin territoret ukrainase të aneksuara nga Rusia.

Stoltenberg tha gjatë një konference për media, se katër rajonet e aneksuara janë ukrainase, ashtu sikundër është edhe Krimea.

I pyetur lidhur me aplikimin e përshpejtuar të Ukrainës për t’u bërë pjesë e Aleancës, ai u shpreh se diçka e tillë nuk mund të ndodhë në këtë momënt, por theksoi se çdo shtet demokratik ka të drejtë të aplikojë për t’u bërë pjesë e NATO.

“Kherson është Ukrainë, Zhaporizha është Ukrainë, Luhansk është Ukrainë, Donetsk është Ukrainë, ashtu si edhe Krimea është Ukrainë.

Putin ka mobilizuar qindra mijëra trupa, dhe tani ilegalisht ka aneksuar më tepër territore ukrainase. Ky është agravimi më i madh që nga fillimi i luftës. Putin është përgjegjësi për këtë luftë, dhe është përgjegjësia e tij t’i japë fund kësaj lufte. Nëse Rusia ndalon së luftuari, do të ketë paqe. Nëse Ukraina ndalon së luftuari, do të ndalojë së ekzistuari”, tha ndër të tjera Stoltenberg.

Më shumë
spot_img
spot_img