Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Nata magjike e çmimeve Bafta, "Oppenheimer" rrëmben shumicën e trofeve

Shkruar nga Newsbomb

Filmi Oppenheimer i ka rrëmbyer shumicën e çmimeve Bafta, duke përfshirë ato për filmin më të mirë, regjisorin më të mirë, aktorin më të mirë, dhe aktorin më të mirë në rol dytësor.

Filmi në regji të Christopher Nolanit për J Robert Oppenheimer, fizikantin që konsiderohet babai i bombës atomike, i ka fituar gjithsej shtatë çmime në ceremoninë e mbajtur të dielën në Londër.

[caption id="attachment_788404" align="alignnone" width="957"]Aktori irlandez, Cillian Murphy, i cili luan rolin kryesor në filmin Oppenheimer. Aktori irlandez, Cillian Murphy, i cili luan rolin kryesor në filmin Oppenheimer.[/caption]

Ndërsa, Emma Stone fitoi çmimin për aktoren më të mirë për rolin e saj kryesor në filmin "Poor Things" të George Lanthimos.

Çmimet e Akademisë Britanike të Filmi të 77-të, u dhanë mbrëmjen e së dielës në një një super spektakël të mbajtur në Royal Festival Hall të Londrës.

“Poor Things” fitoi pesë çmime gjithsej, duke përfshirë, përveç çmimit të Stone, çmimin për dizajnin e prodhimit, kostumet, grimin dhe flokët, dhe efektet speciale.

[caption id="attachment_788405" align="alignnone" width="1024"]Pamja e Emma Stone në Bafta Awards - Fustani në nuancat e portokallisë që vodhi vëmendjen e të gjithëve Pamja e Emma Stone në Bafta Awards - Fustani në nuancat e portokallisë që vodhi vëmendjen e të gjithëve[/caption]

Regjisori i filmit, Christopher Nolan, pas një pritje shumë të gjatë, fitoi çmimin e regjisorit më të mirë. Ky çmim për të erdhi pas disa sukseseve komerciale si 'Inception' dhe 'The Dark Knight'.

Ndërkohë, nga ana tjetër regjisori me origjinë britanike mundi Jonathan Glazer, regjisorin e "Zona e interesit", Justin Treet, "Anatomy of a Fall", Alexander Payne, "Winter Break". Bradley Cooper ("Maestro") dhe Andreë Hague ("Pa na njohur kurrë").

[caption id="attachment_788406" align="alignnone" width="880"]Emma Stone me Emily Blunt dhe yllin e Barbie Margot Robbie Emma Stone me Emily Blunt dhe yllin e Barbie Margot Robbie[/caption]

Në të njëjtën kohë, aktori irlandez Cillian Murphy, ylli i filmit Oppenheimer, i cili luan rolin e fizikantit teorik amerikan, fitoi çmimin Bafta në kategorinë e aktorit më të mirë për interpretimin e tij në film.

[caption id="attachment_788407" align="alignnone" width="681"]Emma Thomas pranon çmimin e filmit më të mirë për 'Oppenheimer' në skenë gjatë EE BAFTA Film Awards Emma Thomas pranon çmimin e filmit më të mirë për 'Oppenheimer' në skenë gjatë EE BAFTA Film Awards[/caption]

Këtu janë fituesit sipas kategorive:

Çmimi i filmit më të mirë: "Oppenheimer"

Çmimi për filmin më të mirë britanik, filmin në gjuhë të huaj dhe tingullin "The Zone of Interest"

Çmimi për regjisorin: Christopher Nolan:

Çmimi "Oppenheimer" për aktoren më të mirë: Emma Stone, "Poor Things"

Çmimi për aktorin më të mirë: Cillian Murphy, "Oppenheimer"

Çmimi për aktoren më të mirë: Davin Joy Randolph, "The Holdovers"

Çmimi për aktorin më të mirë në rol dytësor: Robert Doëney Jr.: "Oppenheimer"

Çmimi për skenarin më të mirë origjinal: "Anatomy of a Fall"

Çmimi për skenarin më të mirë të adaptuar :

Çmimi i filmit të huaj "American Fiction" : "The Zone of Interest"

Çmimi për Dokumentarin: "20 Days In Mariupol"

Çmimi Filmi më i mirë i Animuar "The Boy And The Heron"

Çmimi i Muzikës origjinale:

Çmimi "Oppenheimer" Ylli në rritje: Mia McKenna- Bruce

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese