Tirana
few clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
1.5kmh
20 %
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
30 °
Die
31 °
E mërkurë, 16 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

NASA publikon fotot e rralla pas 35 viteve, shpërthimi i anijes “Challenger” u mori jetën 7 astronautëve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

97eb274771f2e1eca4a3c1500f9196ff

Ditën e djeshme është përkujtuar nga NASA 35 vjetori i misionit fatkeq të anijes hapësinore “Space Shuttlev Challenger”, e cila shpërtheu më 28 janar 1986, vetëm 73 sekonda pasi ishte nisur në fluturim.

Anija kozmike u shpërbë mbi Oqeanin Atlantik , në brigjet e Kepit Canaveral , Florida , në 11:39 të  mëngjesit. Ekuipazhi përbëhej nga 5 astronautë të NASA-s dhe 2 specialistë të ngarkesës, ndërkohë që ky ishte fluturimi i dhjetë për orbitën Challenger.

Gjatë ceremonisë përkujtimore NASA publikoi edhe disa foto të rralla, ku shihen punonjës të saj dhe familjarë të viktimave që shpërthyen në lot pas shpërthimit tragjik.

Katastrofa rezultoi në një pauzë 32-mujore në programin Space Shuttle dhe formimin e Komisionit Rogers, një komision i posaçëm i caktuar nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara Ronald Reagan për të hetuar aksidentin. Komisioni Rogers zbuloi se kultura organizative dhe proceset e vendimmarrjes së NASA-s kishin qenë faktorët kryesorë që kontribuan në aksident, me agjencinë që kishte shkelur rregullat e saj të sigurisë.

Screenshot_1.png

Screenshot_24.jpg

Screenshot_26.jpg

Screenshot_23.jpg

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img