Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
54 %
1.5kmh
0 %
Sht
26 °
Die
22 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
E shtunë, 10 Qershor, 2023

NASA: Një asteroid i madh do të kalojë pranë Tokës

Lajme të ngjashëm

Një asteroid mjaft i madh, aq sa për të shkatërruar një qytet do të kalojë midis orbitave të Tokës dhe Hënës.

Objekti i quajtur 2023 DZ2 u zbulua një muaj më parë. Në orën 19:49 të mbrëmjes së sotme, do të kalojë brenda 175,000 km nga Toka pasi të kalojë Hënën.

Është e rrallë që një asteroid kaq i madh që vlerësohet të jetë midis 40 dhe 90 metra në diametër të afrohet kaq afër planetit. Astronomët e kanë përshkruar atë si një ngjarje që ndodh një herë në një dekadë.

Sipas NASA-s, është një mundësi e rëndësishme për astronomët që të rrisin njohuritë e tyre për asteroidët, në rast se zbulohet një objekt i rrezikshëm me potencial për të goditur Tokën.

“Nuk ka asnjë shans që ky “vrasës i qytetit” të godasë Tokën, por qasja e tij e afërt ofron një mundësi të madhe për vëzhgime,” tha shefi i mbrojtjes planetare të Agjencisë Evropiane të Hapësirës, ​​Richard Moissl.

Më shumë