Nasa: Në 2018-ën nisemi për në planetin Mars

Publikuar tek: bota, më 16:10 07-09-2016 Nasa: Në 2018-ën nisemi për në planetin Mars

Misioni i Nasa për eksplorimin e brendshëm të planetit Mars përmes gjeodezisë dhe teknologjisë së re (InSight), do të fillojë në 5 maj të 2018-ës.

Sonda InSight do të studiojë përbërjen e planetit të kuq në thellësi të paarritura më parë duke përdorur sonda për shpimin e tokës, sensorë dhe sesmiometër dhe një dhomë vakumi për të matur lëvizjet e vogla të tokës.

Misioni duhet të kishte nisur në muajin mars të këtij viti por një rrjedhje në dhomën e vakumit bëri që data të shtyhet deri në rregullimin e problemit.

Një mission i tillë me vlerë rreth 1 miliard dollarë pritet të ofrojë të dhëna interesante dhe të pa njohura më parë për planetin Mars.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Hillary Clinton mbytet gjatë fjalimit përpara qytetarëve (Video)
Katastrofë në SHBA, spërkatja kundër mushkonjave me Zika vret 2.5 milion bletë »
Article Logic
Execution time: 0.012021064758301
array(1) { ["section"]=> string(49) "nasa-ne-2018-en-nisemi-per-ne-planetin-mars-52210" }