Nasa jep ALARMIN: Një asteroid i madh po i afrohet Tokës

Publikuar tek: bota, më 13:45 23-08-2018 Nasa jep ALARMIN: Një asteroid i madh po i afrohet Tokës

Asteroidi 2016 NF23 do të kalojë në planeti Tokë pak pas orës 1 të mëngjesit të 29 gushtit në Mbretërinë e Bashkuar.

'Shkëmbi' gjigand i hapësirë po fluturon drejt planetit një shpejtësi prej më shumë 9 kilometra në sekondë.

Në këtë shpejtësi të pabesueshme, Asteroid NF23 lëviz më shpejt se avioni i Concord, i cili arriti shpejtësinë 2,179 km/h.

Asteroidi është më i madh se Piramida e Madhe e Gizës në Egjipt (139m) dhe katedralja e Shën Palit në Londër (110 metra).

Për shkak të madhësisë së tij, asteroidi është i futur në listën e NASA-s, të ashtuquajtur "Asteroidë potencialisht të rrezikshëm".

Asteroidët potencialisht të rrezikshëm janë të gjitha gurët hapësinorë më të mëdhenj se 140 metra.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E TMERRSHME/ Përplasja e bandave të drogës, gjenden 8 trupa të vrarë në qytetin turistik
Mori letër nga policia, pensionisti mbytet në det »
Article Logic
Execution time: 0.013790845870972
array(1) { ["section"]=> string(62) "nasa-jep-alarmin-nje-asteroid-i-madh-po-i-afrohet-tokes-131933" }