Nasa do dërgojë një anije kozmike drejt e në Diell

Publikuar tek: bota, më 17:54 31-05-2017 Nasa do dërgojë një anije kozmike drejt e në Diell

Për herë të parë në histori, Agjencia Kombëtare Aeronautike Amerikane (NASA), ka bërë publik planin e afërt për të lëshuar një sondë kozmike që do të “prekë” Diellin.

Sonda e quajtur Parker Solar Probe (PSP) do të lëshohet nga Toka në verën e vitit 2018.

Sonda do të arrijë një orbitë brenda 6.5 milion kilometra në Diell dhe do të studiojë aktivitetin e sipërfaqes të njohur si korona.

Kjo sondë pritet të mbledhë informacione të shumta dhe të reja, si dhe do të ndihmojë shkencëtarët të parashikojnë më saktë stuhitë diellore.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Barna e zbuluar 100 vite më parë jep efekte pozitive ndaj simptomave të autizmit
Policia Irlandeze aksion për të goditur mafien Shqiptare »
Article Logic
Execution time: 0.010958909988403
array(1) { ["section"]=> string(56) "nasa-do-dergoje-nje-anije-kozmike-drejt-e-ne-diell-80713" }