Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
61 %
1.5kmh
20 %
Die
24 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 4 Qershor, 2023

Myslimanë dhe të krishterë bëhen bashkë në Shkodër, mbahet konferenca e rëndësishme fetare

Lajme të ngjashëm

Myslimane dhe të krishterë janë bërë bashkë në Shkodër. Sot mbahet takimi i Këshillit të Konferencave Europiane mbi temën “Fé dhe përshpirtni mes të krishterëve dhe myslimanëve”.

Jo rastësisht, përzgjidhet Shkodra si qytet fisnik e njëherësh besnik në ruajtjen e ekuilibrave fetarë. Dialogu ndërfetar i ngjan një “barke” ku erërat dhe dallgët e forta shumë herë ja ndalin turrin apo vënë në diskutim mbijetesën, megjithatë kur timonierët janë profesionistë në përshpirtëri dhe mendje mprehtë arrihet në destinacionin e duhur.

 


Më shumë