Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Mër
37 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
33 °
Die
32 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Muzika në zi/ Ndahet nga jeta kompozitori dhe profesori i njohur shqiptar

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mëngjesin e sotëm është ndarë nga jeta në moshën 85-vjeçare kompozitori i njohur dhe ish-profesori i Universitetit të Prishtinës, Fahri Beqiri.

Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur muzikanti Ylber Asllanaj, përmes një postimi në rrjetet sociale.

“Pusho në paqe prof.Fahri do të të kujtojmë me respekt e dashuri për aq sa t’jemi edhe ne!”, ka shkruar Asllanaj.

Fahri Beqiri u lind në vitin 1936 në qytetin e Mitrovicës. Rrugëtimin e tij profesional e filloi në shkollën e mesme të muzikës në Prizren për t’i vazhduar studimet në Akademinë e Muzikës në Beograd.

Beqiri ka qenë dirigjent i korit dhe orkestrës frymore në Mitrovicë, tërë aktiviteti i tij është i lidhur ngushtë me organizimin, promovimin e muzikës në vend.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img