Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

“Muzika dëmton veshët”, Ben Blushi rrëfen takimin me Sonadën në Xhaminë e Shkodrës: Lutem që të shfaqet njeriu që ëndërroj, por edhe mblesëria nuk është e keqe

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Nga Ben Blushi

SONATA E SONADËS

albsig

spring

Isha në Xhaminë e Shkodrës. Një vajzë e mbuluar u afrua te hyrja e grave.

Të të bëj një fotografi, e pyeta

Nuk është e mundur, tha ajo

Fotografia ime nuk është për keq, i thashë

Ky është Ben Blushi, tha një grua tjetër, pranoje nuk ka problem

Për çfarë i bën këto foto, tha vajza

Dua të bëj një libër me njerëz të bukur, thashë unë

Mendon se jam e bukur?

Shumë, i thashë

Mirë, por a mund të më nxjerrësh vetëm me kurriz, tha vajza

Të paktën në profil, i thashë

Sot jam pak e skuqur, tha vajza

Si quhesh, e pyeta

Sonada

Sonata?

Ma ngatërrojnë shumë njerëz, Sonada jo Sonata

Kur je mbuluar?

14 vjeç

Je e lumtur?

Shumë e lumtur

Po mami është e mbuluar?

Mami u mbulua 2 muaj përpara meje

Pra ti u mbulove nga mami?

Unë u mbulova sepse e ndjeva

Po motra është mbuluar?

Motra është praktikante, nuk është mbuluar, por mezi po pret

Dëgjon muzikë, e pyeta

Është e ndaluar, tha Sonada

Po si mund të jetosh pa muzikë, a ka gjë më të bukur, e pyeta

Është e provuar që muzika dëmton veshët, tha Sonada

Po në dasma shkon?

Kam shkuar, tha Sonada

Nuk ke kërcyer asnjëherë?

Pothuajse nuk kërcej, tha Sonada

Duhet të dëgjosh muzikë, i thashë, nuk ka asgjë të keqe

Këngët kanë shumë fjalë të papërshtatshme, tha Sonada

Sa vjeç je?

19

Çfarë shkolle bën?

Për infermieri

Të lejojnë në shkollë të mbuluar?

Po aty ka dhe vajza të tjera si unë

Kur do martohesh?

Kur ta vendosë Zoti

Po si do njihesh me dikë kur nuk del, nuk dëgjon muzikë, nuk shkon në disko dhe nuk të lejohet të takosh djem?

Përmes lutjes, tha Sonada

Pra ti lutesh edhe për të gjetur një djalë, e pyeta

Unë kam përcaktuar karakteristikat e njeriut me të cilin dua të jetoj dhe lutem që ai të shfaqet

Po a gjendet burri duke u lutur?

Edhe familja mund të ndihmojë, tha Sonada

Pra do fejohesh me mblesëri?

Mblesëria nuk është e keqe, por familja nuk do bëjë asgjë pa më pyetur mua

Çfarë është Zoti për ty?

Zoti është diçka kaq e madhe sa nuk përshkruhet dot me fjalë

A mund ta hedh foton tënde në instagram?

Mund ta hedhësh

Je një vajzë shumë e mirë Sonada

Duhet të iki, tha Sonada

Do marrësh abdes, e pyeta

E mora abdesin, tani do lutem

Lutje të mbarë, thashë unë

Faleminderit, tha Sonada

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img