Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
78 %
1.5kmh
75 %
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
37 °
Hën
38 °
Mar
31 °
E enjte, 5 Gusht, 2021

Muzeum për Odhise Paskalin

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një muzeum përkushtuar “babait” të skulptures shqiptare, Skulptorit të Popullit Odise Paskali, është çelur në Qendrën Multikulturore të Përmetit. Odhise Paskali ka lindur në fshatin Kozhan, Përmet më 22 dhjetor në vitin 1903 dhe këtij qyteti i ka munguar prej kohësh një muzeum me krijimtarinë dhe për jetēn e tij.

Artisti i Popullit, Odhise Paskali është cilësuar si themeluesi i skulpturës shqiptare dhe një nga personalitetet më të rëndësishme të artit shqiptar.

Skulptura monumenrale ishte gjinia me e dashur e mjeshtit Odhise Paskali. Ai i dhuroi Shqipërisë disa nga veprat e personaliteteve të historisë kombëtare, si Skenderbeun, Ismail Qemalin, Çerçiz Topullin, Luftëtarin e Lirise, etj.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img