Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
37 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Mustafa i ashpër me Tiranën: Përgjegjësit e 1997 nuk mund të na moralizojnë ne

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

8a0db1cf7ca4f953d1231049be52418b

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka qenë i qartë me deklaratën e bërë sot (01.12) në mbledhjen e qeverisë, kur ka kërkuar nga Tirana zyrtare që të qëndrojë larg konfliktit politik në të cilin është zhytur Prishtina.

Deklaratat apo vizitat e përfaqësuesve shqiptar në Prishtinë, kryeministri kosovar i ka konsideruar si konflikt-ndjellëse, ndërsa ka theksuar se përgjegjësit e ngjarjeve të vitit 1997 nuk mund të moralizojnë për demokraci as në Shqipëri dhe as në Kosovë.

Më tej, Mustafa ka deklaruar se përgjegjësia për gjendjen në Kosovë u takon atyre që jetojnë atje.

“I ftoj po ashtu edhe të gjithë dashamirësit tjerë, edhe nga Kosova, por tash edhe nga Shqipëria, qoftë përfaqësues të institucioneve të ndryshme, apo intelektualë, të subjekteve të pavarura, të cilët nuk kanë nevojë të ndjellin asnjë konflikt në Kosovë. Unë uroj që në Shqipëri të mos ndodh gazi lotsjellës në Parlamentin Shqiptar, as në rrugë, sepse të gjithë ne i dimë se cilat kanë qenë pasojat e sjelljeve të tilla të vitit 1997. Dhe po ashtu, konstatoj se eksponentët e asaj dhune nuk mund ta moralizojnë askënd, nuk mund të moralizojnë për demokraci as në Shqipëri dhe as në Kosovë. Ne e marrim përgjegjësinë për gjendjen që është këtu, dhe këtë përgjegjësi e kemi marrë nga qytetarët tanë, dhe këtë përgjegjësi do t’ia referojmë dhe t’ia adresojmë qytetarëve, votuesve dhe demokracisë së vendit tonë”, tha kryeministri Isa Mustafa”, ka thënë kryeministri Isa Mustafa.

Deputeti i PS-së, Pandeli Majko ka vizituar pak ditë më parë Prishtinës, ndërsa sot ka zhvilluar një vizitë zyrtare ministrja e Mbrojtjes Mimi Kodheli. Gjithashtu, një debat i ashpër është zhvilluar në rrjetet sociale mes deputetit të PS-së Erjon Braçes dhe këshilltarit të Mustafës, Sokol Havolli, lidhur me arrestimin e Albin Kurtit nga policia kosovare.

Ministria e Jashtme e Shqipërisë ne deklaratën e saj zyrtare u ka bërë thirrje palëve që të ulen dhe të bisedojnë për të shuar ndasitë që ekzistojnë mes tyre.

Partitë e tjera në Shqipëri kanë bërë gjithashtu thirrje për dialog mes opozitës dhe mazhorancës.

Kjo është kritika e dytë që vjen nga Prishtina për Tiranën, pas asaj të zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, i cili u shpreh kohë më parë se procesi i faljes mes shqiptarëve dhe serbëve kalon nga Prishtina, duke shënjestruar në këtë mënyrë deklaratat e bërë më parë nga kryeministri Edi Rama gjatë takimeve me homologun serb, Aleksandar Vuçiç.

Lexo edhe:

Jakup Krasniqi kundër deklaratave të Kodhelit në Prishtinë: O Ministreshë, a je në vete apo jo?

“Vetëvendosja” përplas Braçen me këshilltarin e Mustafës. Havolli publikon mesazhin privat të deputetit socialist

1 Koment

  1. O trap, o anetar i bandes se vjedhjes se 3% te Kosoves, o komunist i ish-Jugosllavise, o injorant i LDK, cfare e lidh Mimi Kodhelin me ngjarjet e 1997 kur ajo ka qene familjerisht jashte shtetit ne ate kohe. Ti e di fort mire se kush e bere gjakederdhjen me te madhe ne Shqiperi ne 1997, Sali Berisha dhe banda e tij PD, e kete e ke degjuar nga vete Ibrahim Rugova ne 2001 ne nje takim me nje grup te ngushte miqsh ku ishe edhe Ti. O menxyre, o Berishist, i paket ne memorje, se me Sali Berishen te lidh qenja Komunist ne rregjime diktatoriale, Apo e mohon. Plehre.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img