Hapësire reklamuese

Bota

Musk: Inteligjenca Artificiale do t’i lërë njerëzit pa punë

Shkruar nga Newsbomb
Musk: Inteligjenca Artificiale do t’i lërë njerëzit pa

Elon Musk mendon se inteligjenca artificiale mund t’i lërë të gjithë pa punë.

Udhëheqësi i teknologjisë miliarder, i cili është CEO i Tesla, SpaceX dhe CTO dhe kryetari ekzekutiv i X, i njohur më parë si Twitter, dhe pronar i startup-it të sapoformuar të AI xAI, tha të enjten vonë se AI do të ketë potencialin të bëhet “forca më përçarëse në histori”.

“Ne do të kemi diçka që është, për herë të parë më e zgjuar se njeriu më i zgjuar”, tha Musk në një ngjarje në Lancaster House, një rezidencë zyrtare e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

“Është e vështirë të thuash saktësisht se cili është ai moment, por do të vijë një moment ku nuk nevojitet punë”, vazhdoi Musk, duke folur së bashku me kryeministrin britanik Rishi Sunak. “Mund të kesh një punë nëse dëshiron të kesh një punë për kënaqësinë personale. Por AI do të ishte në gjendje të bënte gjithçka.”

“Nuk e di nëse kjo i bën njerëzit rehat apo të pakëndshëm”, tha Musk me shaka, për të cilën audienca qeshi.

“Nëse dëshironi një xhind magjik, kjo ju jep çdo dëshirë që dëshironi dhe nuk ka kufi. Nuk i ke ato tre kufijtë e dëshirave marrëzi, është edhe e mirë edhe e keqe. Një nga sfidat në të ardhmen do të jetë si ta gjejmë kuptimin në jetë.”

Komentet e Musk të enjten pasojnë përfundimin e një samiti historik në Bletchley Park, Angli, ku liderët botërorë ranë dakord për një komunikatë globale mbi AI që i pa të gjenin gjuhën e përbashkët mbi rreziqet që teknologjia paraqet për njerëzimin.

Teknologët dhe udhëheqësit politikë e përdorën samitin për të paralajmëruar për kërcënimet ekzistenciale që paraqet AI, duke u fokusuar në disa nga skenarët e mundshëm të fundit të botës që mund të formohen me shpikjen e një superinteligjence hipotetike.

Samiti pa SHBA-në dhe Kinën, dy vende që përplasen më së shumti për teknologjinë, ranë dakord të gjejnë konsensus global se si të trajtojnë disa nga pyetjet më komplekse rreth AI, duke përfshirë mënyrën se si ta zhvillojnë atë në mënyrë të sigurt dhe ta rregullojnë atë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese