Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
2.6kmh
40 %
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
22 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

‘Mushkëritë e botës’ në flakë, shpresë për Amazonën, fillojnë shirat

spot_img

Lajme të ngjashëm

‘Mushëritë e botës’, pyjet e Amazonës vijojnë të digjen masivisht prej ditësh.

Ndërkohë, në disa zona kanë filluar reshjet e shiut, por siç raportojnë mediat e huaja ende nuk kanë dhënë efekt në shuarjen e flakëve që janë përhapur me përmasa të mëdha.

Flakët vazhdojnë ta ‘përpijnë’ Amazonën, ndërsa ditën e sotme presidenti brazilian Jair Bolsonaro vendosi nëpërmjet një dekreti presidencial dërgimin e trupave ushtarake në Pyllin e Amazonës.

Më shumë se 74,000 zjarre janë raportuar vetëm në Amazone këtë vit, dhe pothuajse 10,000 prej atyre vetëm javën e kaluar. 

Presidenti francez Emmanuel Macron i kërkoi G7 të bëjë presion ndaj presidentit të Brazilii, që të ndërmarrë më shumë veprime kundër zjarreve.

Ndonëse fillimisht e kundërshtoi ashpër, lideri brazilian duket se u dorëzua, pasi sot urdhëroi ndërhyrjen e ushtrisë.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img