Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
32 °
Sht
31 °
Die
27 °
E mërkurë, 10 Gusht, 2022
spot_img

Murrizi kërkon informacione nga SHISH dhe Anti-terror për hetimin e Metës: Mos duket sikur po gërmojmë nën dhe për të gjetur të pagjeturën, apo po bëjmë puç shteti

spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjatë mbledhjes së parë të Komisionit të Posaçëm Hetimor për shkarkimin e presidentit Meta, nënkryetari i komisionit Myslym Murrizi kërkoi tu vihen në dispozicion informacione nga agjensite ligjzbatuese për veprimtarinë e paligjshme, antikushtetuese të presidentit Meta.

Sa i përket publikimit të këtyre informacioneve Murrizi ishte kundër bërjes publike të provave.

albsig

“Të kërkoj informacion zyrtarisht  Agjencisë Legjislative të Shërbimit Informativ Kombëtar dhe Drejtorisë së Policisë së Shtetit dhe Drejtorisë së Anti-terrorit për tu njoftuar ne si Komision çfarë informacione kanë patur këto gjatë 30 ditëve fushatë, deklaratat publike të Presidentit për nxitje dhune.

 Pra duhet të na venë në dispozicion si e kanë parë situatën ata nga veprimtaria publike e Presidentit e cila nga 49 deputet të mazhorancës është kërkuar se ka qenë cënim i të drejtave të tij kushtetuese dhe ka shkelur Kodin Zgjedhor. Mendo se për pjesën e materialeve që vijnë nga agjensitë ligjzbatuese, nuk ka përse të bëhen publike, ndërsa për deklaratat jam dakort të publikohen. Që mos ta bëjmë shumë hermetike se duke mos dhënë asnjë lloj informacioni se çfarë po bëjmë, duket sikur çfarë po bëjmë, sikur po bëjmë ndonjë puç apo po gërmojmë nën dhe për të gjetur të pagjeturën”, tha ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img