Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Mungesa e rreshjeve, thahet kaskada e Drinit, vendi në prag të krizës energjitike

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gushti, shënon plot dy muaj pa rreshje intensive në të gjithë territorin e vendit tonë, si pasojë e kësaj gjendje rrezikohet ndjeshëm furnizimi me energji elektrike, e cila në vendin tonë në masën më të madhe prodhohet nga hidrocentralet.

albsig

spring

Sipas të dhënave zyrtare rezulton se niveli i ujit në hidrocentralin e Fierzës shënon rreth 269.80 metra, ose 12.51 metra nën nivelin mesatar të dhjetë viteve të fundit, ndërkohë që prurjet janë vetëm 25m3/s.

Në këto kushte, për të mos cënuar sigurinë e sistemit energjitik, Koorporata Elektroenergjitike do të rishikojë programet e saj të prodhimit, në mënyrë që të garantohet operim i vazhdueshëm dhe i sigurt i sistemit, pa krijuar probleme në këtë muaj, kur është dhe kulmi i sezonit turistik.

Bëhet me dije se KESH ka ulur në minimum prodhimin, duke plotësuar vetëm pjesën e humbjeve në transmetim dhe 1600 Mwh në ditë për OSHEE. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img