Hapësire reklamuese

Bota

Mund të dalë nga kontrolli i shoferit, Tesla detyrohet të bëjë përditësim urgjent të softuerit për një milion makina të shitura në Kinë

Shkruar nga Newsbomb
Mund të dalë nga kontrolli i shoferit, Tesla detyrohet të

Tesla është detyruar të lëshojë një përditësim urgjent të softuerit pothuajse për çdo makinë që ka shitur në Kinë për shkak të frikës se ato mund të dalin jashtë kontrollit të shoferëve dhe të shkaktojnë aksidente rrugore.

Rreth 1.1 milion makina, të cilat të gjitha janë ndërtuar në fabrikën e Tesla-s në Shangai, kanë një problem që e bën shpejtësitë të paparashikueshme kur shoferët përpiqen të ngadalësojnë, thanë rregullatorët kinezë.

Një përditësim i softuerit në internet nga Tesla do të përdoret për të korrigjuar defektin, të cilin Administrata Shtetërore e Kinës për Rregullimin e Tregut e përshkroi si një problem me "gjendjen e paracaktuar në fabrikë të strategjisë së frenimit rigjenerues të automjetit".

Çështja prek automjetet Tesla Model S, Model X dhe Model Y të ndërtuara në uzinën e Shangait midis janarit 2019 dhe prillit të këtij viti.

Teslat janë projektuar me një sistem frenimi rigjenerues, që do të thotë se energjia elektrike kthehet në baterinë e makinës kur automjeti ngadalësohet në vend që të harxhohet si nxehtësi në frena. Kur një shofer dëshiron të reduktojë gradualisht shpejtësinë, ai duhet të heqë këmbën nga pedali i gazit.

Megjithatë, Administrata Shtetërore për Rregullimin e Tregut tha se sistemi "mund të mos japë sinjale të mjaftueshme" se frenimi rigjenerues është aktiv, duke i bërë drejtuesit e hutuar potencialisht të shtypin më fort pedalin e gazit në vend të frenave.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese