Hapësire reklamuese

Bota

Muaji i shenjtë i Ramazanit, a do të ketë armëpushim nga lufta Izrael-Hamas?

Shkruar nga Newsbomb
Muaji i shenjtë i Ramazanit, a do të ketë armëpushim nga

Egjipti është në kontakt me zyrtarë të lartë të Hamasit dhe izraelitë, si dhe me ndërmjetës të tjerë sot në një përpjekje për të rifilluar negociatat për një armëpushim në Rripin e Gazes gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit, i cili fillon të hënën ose të martën. Kështu konfirmojnë dy burime nga shërbimet egjiptiane të sigurisë.

Kontaktet e Egjiptit me Hamasin dhe agjencinë e inteligjencës izraelite Mossad u mbajtën sot pas një autorizimi nga presidenca egjiptiane në një përpjekje për të bashkuar qëndrimet divergjente të dy palëve, thanë burimet, pa dhënë detaje.

Katari, Egjipti dhe SHBA po përpiqen të negociojnë një marrëveshje për të zbatuar një armëpushim gjatë Ramazanit në këmbim të lirimit të pengjeve izraelitë të marrë nga Hamasi në sulmin e 7 tetorit që çoi në luftën në Gazë. Raundi i fundit i bisedimeve, i cili nuk përfshinte Izraelin, u ndërpre në Kajro këtë javë. Mossad i Izraelit tha dje se përpjekjet për të arritur një marrëveshje ishin në vazhdim, pavarësisht shpresave të pakta për një armëpushim përpara fillimit të Ramazanit./Protothema.gr

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese