Hapësire reklamuese

Bota

Mrekulli në Malin Taranaki, alpinisti bie nga 600 metra lartësi dhe mbijeton

Shkruar nga Newsbomb
Mrekulli në Malin Taranaki, alpinisti bie nga 600 metra lartësi dhe

Një alpinist në Zelandën e Re  i mbijetoi mrekullisht një rënie prej 600 metrash me vetëm lëndime të lehta pasi u rrëzua nga Mali Taranaki në Zelandën e Re.

Policia tha se burri ra nga mali Taranaki në ishullin verior dhe u shpëtua nga moti pranveror që zbuti akullin dhe do të thoshte se ai u ul në dëborë. Policia tha se alpinisti është "jashtëzakonisht me fat që është gjallë".

Distanca që ai ra është e barabartë me Kullën Mbretërore të Sahatit të Mekës në Arabinë Saudite, një nga ndërtesat më të larta në botë.

Është gjithashtu gati dyfishi i lartësisë së Shardit në Londër, i cili shtrihet 309 metra në qiell. Alpinisti ishte pjesë e një grupi që ngjitej në malin Taranaki kur ra nga maja rreth mesditës me orën lokale (mesnatë GMT) të shtunën më 9 shtator.

“Duke parë kolegun e tyre alpinist duke rrëshqitur nga mali dhe jashtë pamjes, një tjetër anëtar i grupit zbriti për t'i gjetur ata”, tha policia. Një anëtar i Taranaki Alpine Rescue gjithashtu u ngjit atë ditë dhe ndihmoi në gjetjen e burrit të rënë.

Mali Taranaki ka një reputacion si një nga malet më vdekjeprurëse në Zelandën e Re, sipas Këshillit të Sigurisë Malore të vendit. Në vitin 2021, dy alpinistë ranë për vdekje nga i njëjti vend nga i cili u zhyt alpinisti në fundjavë. Taranaki është një vullkan i fjetur i cili ndodhet në izolim relativ në bregun perëndimor të ishullit verior të Zelandës së Re.

Këshilli i Sigurisë në Male tha: "Izolimi i tij nga malet e tjera, afërsia me vijën bregdetare dhe pozicioni gjeografik bëjnë disa nga kushtet më të shpejta dhe të pafavorshme të motit që gjenden kudo në Zelandën e Re.

"Moti, i kombinuar me terrenin kompleks dhe të ashpër, krijon një mjedis shumë unik. Një gabim mund të jetë katastrofik."

Ndonëse padyshim të rralla, njerëz të tjerë i kanë mbijetuar rënieve të mëdha relativisht të padëmtuara, megjithëse ndoshta jo aq të pjerrëta sa alpinisti në Zelandën e Re.

Adam Potter u rrëzua 300 metra poshtë Sgurr Choinnich Mor në Skoci. Gjatë rënies në vitin 2011, ai ra mbi tre shkëmbinj. Edhe pse i goditur, zoti Potter ishte në gjendje të ngrihej në këmbë sapo ndaloi së rrëshqituri.

Një tjetër alpinist i mbijetoi një rënie prej 400 metrash në Kanada kur u zhytën në anën e malit Lefroy. Mali në perëndim të vendit ka një lartësi prej 3,423 metrash në kulmin e tij.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese