Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Moti i keq shkakton rrëshqitje dherash në Itali, 13 të zhdukur, mes tyre një foshnjë e porsalindur

spot_img

Lajme të ngjashëm

Moti i keq ka përfshirë përfshiu ishullin Ischia në Itali, në rajonin e Napolit, duke shkaktuar rrëshqitje dheu në zonat e banuara.

Sipas medieve italiane 13 persona janë zhdukur pas rrëshqitjejes së dheut në Napoli, mes Mes tyre është një familje me tre anëtarë me një foshnjë e porsalindur dhe një 25-vjeçare.

Kryetari i bashkisë ka urdhëruar mbylljen e shkolla në të gjithë vendin. Shumë banorë të ishullit nuk mund të dalin nga shtëpitë e tyre, ndërsa mësohet se janë evakuuar  tridhjetë turistë që ndodheshin në një hotel.

Motobarkat dhe helikopterët që janë angazhuar në përpjekjet e shpëtimit kanë “luftuar” shumë për të hyrë në ishull për shkak të motit të keq, tha brigada e zjarrfikësve. Ndërkohë autoritetet lokale po u bëjnë thirrje banorëve të qëndrojnë në shtëpi për të mos penguar shërbimet e emergjencës të japin ndihmën e nevojshme.

Më shumë


spot_img

spot_img