Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
37 %
7.2kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
34 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
E premte, 23 Korrik, 2021

Moti i keq ‘ngrin’ Spanjën, termometri shënon temperaturat më të ulëta prej 2 dekadash

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

5b5d8ed33aaeeb7d9dea6e8a52e071c3

Spanja është ‘dridhur’ nga i ftohti i acartë, me termometrin që ka regjistruar temperatura nën zero.  

Sipas asaj që raportojnë mediat vendase temperaturat ranë në -25.4 gradë celcius në qytetin Bello, qytet i vendosur në një rajon malor në lidnej të kryeqytetit Madrid, të njohur si Siberia Spanjolle.

Në Madrid, temperaturat ranë në minus 10.8 gradë celsius, niveli më i ulët në gjysmë shekulli, me aeroportin e kryeqytetit Barajas që regjistroi minus 13.2 gradë celsius. 

“Që nga viti 1920, ka pasur vetëm 15 ditë që kanë qenë më të ftohta,” thuhet në njoftimin e faqes sinoptikane të Madridit.  

Ngrirja e madhe tani ka ndërlikuar përpjekjet për të pastruar rrugë të panumërta të bllokuara nga bora, por autoritetet filluan punën e tyre sot për të pastruar rrugët nga akulli dhe pemët e rëna pavarësisht nga i ftohti brutal.  

Më shumë

spot_img
spot_img