Tirana
overcast clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0.5kmh
90 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
21 °
E diel, 17 Tetor, 2021
spot_img

Moti i keq ‘mbërthen’ SHBA, 3 persona humbin jetën nga vërshimi i ujërave

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Moti i keq në SHBA ka sjellë vdekjen e tre personave si pasojë e përmbytjeve që kanë shkaktuar reshjet e dendura.

Të paktën 5 shtete janë detyruar të shpallin gjendjen e emergjencës, ndërsa komunitete të tëra kanë mbetur të izoluara.

Nebraska është shteti i goditur më rëndë nga vala e përmbytjeve.

Një fenomen meteorologjik i lidhur me uraganët, të cilin shkencëtarët e quajnë “cikloni bombë”, goditi përpara disa ditësh Rocky Mountains dhe rrafshinat qëndrore të vendit, duke sjellë borë e shi tnë Ioëa, Nebraska, Ëisconsin, Minnesota dhe Dakotën e Jugut.

Shërbimi Meteorologjik Kombëtar paralajmëroi se përmbytjet në disa zona mund të vazhdojnë edhe për pjesën tjetër të javës.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img