Tirana
clear sky
16 ° C
16 °
16 °
72 %
2.1kmh
0 %
Die
26 °
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
19 °
Enj
20 °
E diel, 9 Maj, 2021
spot_img

Moti i acartë rrezikon vreshtat, shteti bën gati “paketën e ndihmës financiare” për prodhuesit e verës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Prodhuesit e verës në të gjithë Francën po përballen me një mot të acartë këtë javë, i cili po dëmton vreshtat e tyre në disa nga rajonet më të njohura të prodhimit të verës.

Qeveria po përgatit një paketë emergjente shpëtimi pas temperaturave që ulëta që shkuan në -6 gradë Celsius, duke shkaktuar dëme të mëdha në vreshta.

Ekspertët e industrisë thonë se dëmtimi nga temperaturat -6 gradë celsius është më i keqi në këto dekada, pjesërisht për shkak të acarit në një kohë kur duhet të ishte më ngrohtë.

Qeveria ka shpallur një paketë të quajtur“katastrofë bujqësore”, me anë të së cilës do të fillojë të ofrojë mbështetje financiare për fermerët.

Kujtojmë se shitja e verës ka rënë gjithashtu, për shkak të mbylljes së restoranteve dhe bareve si pasojë pandemisë prej Covid-19.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img