Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
83 %
1kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
35 °
Die
36 °
E mërkurë, 29 Qershor, 2022
spot_img

Mosmiratimi i rezolutës për genocidin, Tritan Shehu: Kjo bëhet sepse bie ndesh me disa pazare që bëhen me Vuçiçin

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Deputeti demokrat Tritan Shehu ka deklaruar se kuvendi ka shkelur rregulloren përsa i përket rezolutës për genocidin serb, pasi nuk është diskutuar brenda afatit nga koha e paraqitjes.

Sipas tij mazhoranca e ka shkelur rreguloren duke e kaluar për komision të jashtëm.  

albsig

spring

Ai u shpreh se të gjitha këto po bëhen për të mos sjellë në parlament atë rezolutë që bie ndesh me disa pazare që bëhen me Vuçiçin.

Shehu: Jeni në shkeje të rregulores. Kërkesa për mocion me debat për mocion për rezolutën për genocidin serb ka kaluar mbi dy javë dhe rregullorja e thotë se duhej diskutuar brenda tre ditësh nga koha e paraqitjes.

Së dyti Kemi kërkuar të marrim pjesë në konferencën e kryetarëve dhe nuk, jemi lajmëruar për këtë cështje. Rregullorja e thotë qartësisht për të marrë pjesë.

Shkelja e trete ajo kërkesë me mocion me debat nuk ka pse të kalojë në komisionin e jashtëm. Të gjitha këto akroballëqe për të  mos e sjellë në parlament atë rezolute se bie ndesh me disa pazare që bëhen me Vuçiçin, nuk mund të preke rregulloren e parlamentit shqiptar. 

Nuk është e drejta e askujt që të lejojë që ajo rezolutë të kalojë në komisionin e jashtëm. Kjo bëhet për të shtyrë këtë rezolutë se i djeg maxhorancë dhe kryeministrit dhe atyre që vazhdojnë pazaret me Vuçiçin.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img