Tirana
heavy intensity rain
19.5 ° C
19.5 °
19.5 °
88 %
2.1kmh
40 %
Mër
19 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
Die
26 °
E mërkurë, 31 Maj, 2023

“Moskva”, SHBA ndihmoi Ukrainën të fundoste anijen ruse

Lajme të ngjashëm

SHBA-ja ka ndihmuar Ukrainën të fundoste Moskva-n, mjeti kryesor rus për hedhjen e raketave në Detin e Zi.

Zyrtarë të paidentifikuar thanë se Ukraina kishte pyetur SHBA-në për një anije që lundronte në jug të Odesës.

SHBA tha se ishte Moskva dhe ndihmuan në konfirmimin e vendndodhjes së saj. Ukraina më pas e goditi atë me dy raketa.

Një zëdhënës i Pentagonit tha se SHBA dha inteligjencë për të ndihmuar Ukrainën të mbrohej.

Zëdhënësi John Kirby mohoi raportet e mëparshme të mediave se SHBA po jepte informacion për vendndodhjen e gjeneralëve të lartë rusë në fushën e betejës, në mënyrë që forcat ukrainase të mund t’i vrisnin ata.

“Ne nuk japim informacione për vendndodhjen e liderëve të lartë ushtarakë në fushën e betejës ose nuk marrim pjesë në vendimet e shënjestrës së ushtrisë ukrainase,” tha ai.


Më shumë