Hapësire reklamuese

Bota

Moska kërkon shpjegime, sekretet e ushtrisë gjermane dalin në median shtetërore ruse

Shkruar nga Newsbomb

Gjermania po heton përgjimin e mundshëm nga Rusia të oficerëve të ushtrisë që diskutojnë furnizimin e Ukrainës me raketa me rreze të gjatë. Audioja është publikuar në mediat sociale nga kreu i kanalit shtetëror rus Rusia Today.

Oficerët diskutojnë se si raketat mund të godasin urën Kerç, e cila lidh Rusinë me Krimenë e aneksuar ilegalisht, ndërsa politikanët rusë kanë thanë se audioja vërtetonte se "armiku i saj i betuar" po planifikonte sulme.

Kancelari gjerman Olaf Scholz të shtunën e quajti rrjedhjen e dukshme "një çështje shumë serioze dhe kjo është arsyeja pse ajo tani po hetohet me shumë kujdes, shumë intensivisht dhe shumë shpejt".

Sipas revistës Der Spiegel, videokonferenca nuk u mbajt në një rrjet sekret të brendshëm të ushtrisë, por në platformën WebEx.

Audioja 38-minutëshe u postua nga shefja e RT Margarita Simonyan të premten, e cila tha se ishte provë që Gjermania po planifikonte sulme në Krime.

Në regjistrim mund të dëgjohen diskutime për përdorimin e mundshëm nga forcat ukrainase të raketave Taurus të prodhimit gjerman dhe ndikimin e tyre të mundshëm.

Një zëdhënëse e ministrisë gjermane të mbrojtjes i tha agjencisë së lajmeve AFP se një bisedë sekrete e forcave ajrore ishte përgjuar. Megjithatë, ajo tha se nuk ishte në gjendje të thoshte me siguri nëse zërat në regjistrim ishin manipuluar para publikimit.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova kërkoi që Gjermania të japë "menjëherë" shpjegime. “Përpjekjet për të shmangur përgjigjen e pyetjeve do të konsiderohen si pranim i fajit”, tha ajo.

Dmitry Medvedev, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit dhe Ministrisë së Jashtme të Rusisë, tha në Telegram: "Rivalët tanë shekullorë - gjermanët - janë kthyer përsëri në armiqtë tanë të betuar".

"Shikoni, me çfarë thellësie dhe me aq hollësi (gjermanët) diskutojnë goditjen e territorit tonë me raketa me rreze të gjatë, zgjedhin objektivat për të goditur dhe diskutojnë se si t'i shkaktojmë dëmin maksimal atdheut tonë dhe popullit tonë," tha ai.

[caption id="attachment_791458" align="alignnone" width="1001"]Sistemet raketore Taurus përdoren nga Gjermania, Spanja dhe Koreja e Jugut Sistemet raketore Taurus përdoren nga Gjermania, Spanja dhe Koreja e Jugut[/caption]

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov tha të shtunën se diskutimi tradhtoi "planet dinake" të forcave të armatosura gjermane, të cilat ai tha se kishin kryer "një vetëekspozim flagrant".

Kievi dëshiron që Gjermania t'i sigurojë asaj raketa Taurus, të cilat kanë një rreze veprimi prej rreth 500 km (300 milje). Scholz deri më tani ka refuzuar, duke u frikësuar se kjo do të çonte në një përshkallëzim të konfliktit.

Franca dhe Britania e kanë furnizuar Kievin me raketa Scalp ose Storm Shadow, të cilat të dyja kanë gjysmën e rrezes.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese