Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
46 %
1.5kmh
0 %
Mër
8 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

Mosbindja civile ‘infekton’ dhe Armeninë, qytetarët bllokojnë rrugët kryesore

spot_img

Lajme të ngjashëm

Qindra protestues, mbështetës të liderit të protestave në Armeni, Nikol Pashimyan iu përgjigjën thirrjes së këtij të fundit për mosbindje civile, duke bllokuar rrugët kyçe dhe ndërtesat qeveritare, raporton agjencia e lajmeve BBC.

Ai ka drejtuar protestat antiqeveritare që çuan në dorëheqjen e Serzh Sargsyan pas 10 vjetësh në pushtet.

Pashinyan kërkoi një grevë të përgjithshme pasi deputetët e maxhorancës nuk pranuan ta zgjidhnin atë si kryeministër të përkohshëm.

Kryeqyteti u bllokua nga makinat ndërkohë që demonstruesit ndaluan trafikun dhe bllokuan rrugën drejt aeroportit kryesor.

Turistët lanë mjetet dhe mbajtën në krah valixhet, stacionet e metrosë në Yerevan u mbyllën si pjesë e mosbindjes civile, mësuesit dhe studentët ishin ndër pjesmarrësit kryesorë në protestën e ish-shtetit sovjetik me 2.9 milionë banor, një aleat i afërt i Rusisë.

Sargsyan la presidencën muajin e kaluar pas 10 vitesh në pushtet dhe u zgjodh kryeministër nga Parlamenti që kontrollohej nga partia e tij Republikane.

Pas një referendumi me shumë parregullsi në 2015, Armenia kaloi pushtetet nga presidenti te parlamenti. Ndërsa Parlamenti pritet të zgjedhë kryeministrin në datën 8 maj, vendi po kalon një krizë të jashtëzakonshme.

Po kush është Nikol Pashanyan? Djali i një mesuesi sporti, Pashinyan doli në dritë në 1995 kur filloi të shkruajë për korrupsionin qeveritar.

Ai krijoi një gazetë tre vite më pas dhe mori rolin e kryeredaktorit në gazetën me më shumë kopje të shitura, ku kritikonte qeverinë e presidentit Robert Kocharyan dhe më pas Sargsyan.

Kur Sargsyan u zgjodh president në 2008, Pashinyan ishte ndërmjet liderëve të protestës që përfundoi në dhunë e ku vdiqën 10 persona. Në këtë pikë, ai u fsheh, por u dorëzua te autoritetet një vit më vonë.

I burgosur për vitin e mëpasëm dhe me akuzën për organizimin e protestave massive dhe vrasje, ai u amnistua në 2011.

Në 2012, u zgjodh për herë të parë në parlamentin armen. Ai argumentoi se vetëm ai mund të bënte zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Kritikët e akuzojnë për kaos në rrugë dhe vënë në pikëpyetje aftësinë e tij për të qenë kryeministër.

Më shumë


spot_img

spot_img