Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
100 %
1.5kmh
90 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
10 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

‘Mos përdorni doreza’, OBSH: Rrisin mundësinë e infektimit, ja zgjidhja

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

07ed6548adc4ef8e180037c2cd677fc6

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vijon me ndryshimet e herëpasherëshme në rekomandimet e saj.

Së fundmi, ajo nuk ka rekomanduar përdorimin e dorezave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

OBSH thekson se një praktikë e tillë rrit mundësinë e vetëinfektimit dhe atë të transmetimit te të tjerët.

“Në ambiente publike si supermarketet, përveç ruajtjes së distancës fizike, OBSH rekomandon vendosjen e dezinfektantëve në hyrje dhe dalje”, thuhet në udhëzimin e publikuar në ëeb-faqen zyrtare të organizatës.

OBSH bën të ditur se përmirësimi i praktikave higjieno-sanitare ndihmon vendet që ta parandalojnë përhapjen e COVID-19. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img