Hapësire reklamuese

Bota

“Mos ma festoni ditëlindjen se më kap ankthi”, amerikani hedh në gjyq kolegët e punës që s’e dëgjuan dhe u merr 450 mijë dollarë

Shkruar nga Newsbomb
“Mos ma festoni ditëlindjen se më kap ankthi”, amerikani

Një burrë amerikan është shpërblyer me 450 mijë dollarë, pasi kompania e tij i organizoi një festë suprizë për ditëlindje, pavarësisht paralajmërimeve të tij se kjo do t’i shkaktonte stress dhe ankth.

Kevin Berling, pretendon se festa e padëshiruar e ditëlindjes së tij i shkaktoi atij një sërë sulmesh paniku.

Në padinë e ngritur Beerling thotë se kompania e diskriminoi atë për shkak të aftësisë së kufizuar, mirëpo kompania ka hedhur poshtë të gjitha akuzat e ngritura.

Sipas padisë së ngritur, Berling, i cili vuan nga çrregullimet e ankthit,  i kishte kërkuar menaxherit të tij që të mos festonte ditëlindjen e tij në punë siç bën zakonisht për punonjësit e tij, pasi mund të rezultonte në një sulm paniku dhe do t’i ktheheshin kujtimet e pakëndshme të fëmijërisë.

Pavarësisht kërkesës së zotit Berling, kompania, i organizoi atij një festë surprizë në gusht 2019, duke shkaktuar një sulm paniku i cili u largua menjëherë.

Zyra kryesore operative e kompanisë, Julie Brazil, kërkoi pushimin nga puna zotin Berling, për të cilin ajo tha se shkeli një "politikë të dhunës në vendin e punës".

“Punonjësit e mi ishin viktima në këtë rast, jo paditësi”, tha ajo, duke shtuar se kompania po kundërshton vendimin dhe po shqyrton një apel.

Avokati i Berling, Tony Bucher, i tha BBC-së se "nuk kishte absolutisht asnjë provë" që ai përbënte një kërcënim për këdo në Gravity që do të kërkonte shkarkimin.

"Ai pati një sulm paniku. Kjo është e gjitha. Dhe, për shkak se përfaqësuesit e Gravity Diagnostics nuk e kuptuan përgjigjen e tij të panikut dhe ishin të shqetësuar nga përgjigja e tij, ata supozuan se ai ishte një kërcënim," tha Bucher. "Supozimi se njerëzit me probleme të shëndetit mendor janë të rrezikshëm pa asnjë provë të ndonjë sjelljeje të dhunshme është diskriminuese."

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese