Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
30 %
2.6kmh
0 %
Mar
11 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
12 °
E martë, 31 Janar, 2023

Mos i hidhni bërthamat e kumbullave, pjeshkëve, qershive e kajsive… ja çfarë duhet të bëni me to

spot_img

Lajme të ngjashëm

Së shpejti vjen stina e frutave, si: kumbull, pjeshkë, qershi, kajsi etj., ndaj j’u bëj thirrje të gjithëve që të mos i hidhni bërthamat e ketyre frutave në mbeturina, por më mirë t’i lani, t’i thani në diell, t’i fusni në një qese letre dhe t’i mbani në makinë, kështu që, sa herë që të dilni në natyrë, hidhini ato në një vend të shkretë.

Nëse me këtë veprim të thjeshtë mund të kontribuojmë: një pemë të re për çdo sezonë, misioni ynë për të ringjallur këtë botë do të përmbushet.

Qeveria e Tajlandës ka promovuar këtë aksion, për të gjithë qytetarët e saj, gjatë viteve të fundit. Disa rajone kanë kryer me sukses të madh një fushatë intensive. Numri i pemëve frutore në natyrë, e sidomos në vende të shkreta, është rritur, veçanërisht në pjesët veriore të Tajlandës.

Malajzianët po i bashkohen tajlandezëve në këtë nismë të mrekullueshme për të përhapur bollëkun/begatinë në natyrë dhe në këtë mënyrë, të thjeshtë por efikase, për të kontribuar për gjeneratat e ardhshme.

J’u lutem shpërndajeni dhe më ndihmoni në përhapjen e këtij mesazhi, në mënyrë që të qarkullon sa më shumë dhe të pranohet nga masa.

Jeni gati?!

*Marrë nga një aktiviste franceze

Më shumë


spot_img
spot_img