Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
87 %
2.6kmh
100 %
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
4 °
Mar
4 °
E premte, 21 Janar, 2022

Mos-hapja e negociatave, kreu i PE: Maqedonia e Veriut të mos heqë dorë nga përpjekja për anëtarësim në BE

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1af446b0e50b6e9e242f6eee4fa8111d

Presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli, i ka bërë thirrje Maqedonisë së Veriut që të mos heqë dorë nga iniciativa për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian pas përpjekjes së saj për të filluar bisedimet e anëtarësimit.

Sassoli theksoi se kombi i vogël i Ballkanit duhet të mbetet i përkushtuar në synimin e tij për tu anëtarësuar përfundimisht në Bashkimin Europian.

Të udhëhequr nga Franca, disa vende anëtare të BE-së bllokuan procedurat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut gjatë mesit të tetorit ku u priste hapja e negociatave  me BE-në për të dyja vendet ballkanike.

Presidenti i PE-së, David Sassoli takoi ditën e sotme kryeministrin maqedonas Zoran Zaev. Gjatë takimit në një konferencë për shtyp ai u shpreh se disa vende anëtare të BE-së kanë filluar të rishqyrtojnë pozicionin e tyre për bisedimet e pranimit të Maqedonisë së Veriut në union.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img