Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1kmh
75 %
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
33 °
Mar
34 °
Mër
36 °
E shtunë, 19 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

‘Mos ejani’, Biden mesazh emigrantëve që duan SHBA-në: Mos i braktisni komunitetet tuaja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

062e40394756d26534992990c06f2e0f

Presidenti amerikan Joe Biden u dërgoi një mesazh të drejtpërdrejtë emigrantëve që shpresojnë të hyjnë në Shtetet e Bashkuara. “Mos ejani”.

Këtë deklaratë Biden e bëri gjatë një interviste për ABC News, e cila ende nuk është transmetuar e plotë. Në fillim të detyrës, Biden deklaroi se do të mbështeste emigrantët dhe SHBA do t’u hapte rrugën atyre.

Mesazhi i Kreut të Shtëpisë së Bardhë vjen në një kohë kur administrata po merret me një fluks të të miturve dhe emigrantëve, që mbërrijnë në territorin amerikan, dy vitet e fundit.

Me të marrë detyrën, Biden theksoi rëndësinë e reformës së imigracionit dhe Shtëpia e Bardhë do të marrë dy fatura imigracioni që do të krijonin një rrugë drejt shtetësisë për individët e padokumentuar të cilët u sollën në SH.B.A. si fëmijë dhe punëtorë të fermës.

I pyetur në një intervistë me ABC News të martën nëse ai duhet t’u japë një mesazh të qartë njerëzve që kërkojnë të kalojnë kufirin, duke marrë parasysh qëndrimin e Biden për imigracionin, presidenti amerikan tha: Unë mund të them mjaft qartë, mos e kalo … mos e lër qytetin ose komunitetin tënd.

Numri i fëmijëve migrantë që përpiqen të hyjnë në SH.B.A. ka qenë një problem, pasi pajisjet për strehimin e tyre janë të kufizuara. Që nga mëngjesi i së Dielës, më shumë se 4,200 fëmijë migrantë të pashoqëruar po mbaheshin në qendrat afatshkurtra, sipas CBS Neës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img