Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Morën vaksinën e AstraZeneca-s, 3 persona në Norvegji shfaqin simptoma të pazakonta

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

4a394425d02bed995dbe19aa2b49f078

Tre punonjës shëndetësie në Norvegji janë shtruar në spital pasi kanë marrë vaksinën e AstraZeneca-s, pasi kanë patur probleme shëndetësore.

Autoritetet kanë bërë të ditur se ata kanë patur gjakderdhje, mpiksje të gjakut dhe nivel të ulët të trombocideve në gjak.

“Nuk e dimë ende nëse rastet janë të lidhura me vaksinën”, tha Sigurd Hortemo, doktor në Agjencinë Norvegjeze të Medicinës gjatë një konference për mediat.

Shumë shtete të Evropës kanë pezulluar përkohësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca për shkak të paraqitjes së këtyre simptomave tek disa pacientë.

Më shumë

spot_img
spot_img