Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
75 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Morën peng avionin dhe arrestuan gazetarin, Lukashenko insiston: Kishte rrezik për bombë, shpëtuam pasagjerët

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti i Bjellorusisë Alexander Lukashenko ka reaguar për herë të parë pas incidentit me një aeroplan civil që u detyrua të ulej në Minsk, ku u arrestua një nga pasagjerët, gazetar kritik i qeverisë bjelloruse.

Lukashenko insistoi se aeroplani nuk u detyrua të ulej në Minsk, edhe pse u shoqërua nga avionë luftarakë. Ai tha se kishte vërtet një alarm për bombë në bordin e aeroplanit të “Ryanair”, alarm që u lëshua nga Zvicra.

Menjëherë pasi fluturimi i aeroplanit të nisur nga Greqia drejt Lituanisë u devijua për në Minsk, autoritetet arrestuan aktivistin dhe gazetarin anti-regjimit të Lukashenkos, Raman Pratasevich.

Lukashenko, i cili tashmë ka marrë pseudonimin “diktatori i fundit i Europës” tha se lajmet për marrjen peng të aeroplanit janë fabrikime të perëndimit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img