Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
31 °
Die
31 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 19 Gusht, 2022
spot_img

“Moment historik për amerikanët”, Gjykata e Lartë rrëzon ligjin e abortit në SHBA, pas 50 vjetësh gratë ndalohet të heqin foshnjat

spot_img

Lajme të ngjashëm

“Përmbysja e së drejtës së një gruaje për abort nga Gjykata e Lartë të premten ishte një rrufe ligjore, politike dhe shoqërore që meriton termin e mbipërdorur “historik” sepse do të ndryshojë jetën në shumë mënyra, shumë ende të panjohura.”

Kështu hapet artikulli i medias së njohur amerikane “CNN” pas vendimit të Gjykatës së Lartë në SHBA, e cila pak orë më parë ka vendosur të ndalojë ligjërisht abortin, duke i dhënë fund një miratimi 50 vjeçar që u jepte grave të drejtën të hiqnin fëmijët.

albsig

Por ndonëse tronditëse, veçanërisht pasi bie ndesh me opinionin publik të shumicës për këtë çështje, nuk ishte befasi. Vendimi ishte rezultat i një kërkimi jashtëzakonisht të suksesshëm brezash nga lëvizja konservatore në të gjitha nivelet politike, nga aktivistët socialë dhe fetarë në bazë, deri te liderët themelues të një institucioni ligjor të krahut të djathtë e deri te presidentët republikanë.

Demokratët u zotuan të luftojnë kundër. Por misioni i tyre, si ai i fituesve të tyre konservatorë, mund të zgjasë dekada apo edhe më gjatë në ndjekje të një qëllimi të largët.

“Mos bëni gabim: Ky vendim është kulmi i një përpjekjeje të qëllimshme gjatë dekadave për të prishur ekuilibrin e ligjit tonë. Është një realizim i një ideologjie ekstreme dhe një gabim tragjik nga Gjykata e Lartë,” tha Presidenti Joe Biden. Por ai shtoi: “Kjo nuk ka mbaruar”.

Klinikat kanë filluar të mbyllen në disa shtete amerikane pasi një vendim i Gjykatës së Lartë të premten hoqi të drejtën kushtetuese të grave amerikane për abort, shkruan BBC. Rreth gjysma e shteteve pritet të vendosin kufizime ose ndalime të reja pasi gjykata rrëzoi vendimin e saj 50-vjeçar Roe v Wade. Nga këta, 13 shtete e kanë nxjerrë jashtë ligjit abortin menjëherë.

Në Phoenix, Arizona, policia hodhi gaz lotsjellës pasi protestuesit pro abortit goditën dyert dhe dritaret e Kapitolit. Në Los Angeles, protestuesit bllokuan për pak kohë trafikun në një autostradë.

Në një klinikë aborti në Little Rock, Arkansas, dyert për pacientët u mbyllën sapo opinioni i gjykatës u postua në internet dhe mund të dëgjohej ngashërimi. Stafi bëri telefonata për t’u thënë grave se takimet e tyre ishin anuluar.

“Pavarësisht se sa fort përgatitemi për një lajm të keq, kur ai më në fund godet, godet fort. T’i telefonosh këta pacientë dhe t’u thuash atyre se Roe v Wade u përmbys është zemërthyese,” tha infermierja Ashli ​​Hunt për BBC.

Udhëheqësi i pakicës në Senat, Mitch McConnell, i cili bëri po aq sa çdo lider republikan për të transformuar Gjykatën e Lartë, vlerësoi vitet e fushatës konservatore që kishin çuar në vendimin e së premtes.

“Miliona amerikanë kanë shpenzuar gjysmë shekulli duke u lutur, marshuar dhe punuar drejt fitoreve historike të sotme për sundimin e ligjit dhe për jetën e pafajshme. Unë kam qenë krenar që kam qëndruar me ta gjatë gjithë udhëtimit tonë të gjatë dhe ndaj gëzimin e tyre sot”, është shprehur McConnell.

Artikulli paraprakSot
Artikulli tjetërGjykata e Lartë ndalon abortin në SHBA
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img