Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
82 %
0kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Mohoi genocidin ndaj shqiptarëve, Behgjet PACOLLI për Peter Handken: Vendim që shkon kundër parimeve të çmimit ‘Nobel’

spot_img

Lajme të ngjashëm

8f0fe1de76d548aaf176eb041887a8b0

Dhënia e çmimit ‘’Nobel për Letërsi’’ shkrimtarit austriak Peter Handke ka ngjallur indinjatën e madhe në rrethin politik të Kosovës dhe Shqipërisë.

Pas ministrit Cakaj, edhe homologu i tij Behgjet Pacolli e ka quajtur ‘’akt të turpshëm’’ vendimin e Akademisë ‘Nobel’, i cili shpalli fitues një njeri që ka mbrojtur ish-diktatorin Sllobodan Millosheviç, që organizoi genocidet dhe masakrat në Kosovë, Bosnje dhe Kroaci.

Mesazhi i Behgjet Pacollit në ‘’Twitter’’:
I shtangur nga vendimi për dhënien e çmimit ‘’Nobel’’ Peter Handkes. Është akt i turpshëm që shkon kundër vlerave të Çmimit ‘’Nobel’’. Handke mbështeti ‘’Kasapin e Ballkanit’’ Millosheviç dhe kundërshtoi ndërhyrjen e NATO-s në Serbi që i dha fund genocidit në Kosovë!’’

Më shumë

spot_img