Tirana
broken clouds
21 ° C
21 °
21 °
52 %
3.6kmh
75 %
Pre
21 °
Sht
15 °
Die
20 °
Hën
25 °
Mar
26 °
E premte, 14 Maj, 2021
spot_img

Moderna synon prodhimin e tri miliardë dozave vaksina më 2022

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kompania farmaceutike amerikane Moderna tha se pret të rrisë prodhimin e vaksinave kundër koronavirusit deri në tri miliardë doza, në vitin 2022.

Kompania tha se prodhimi do të dyfishohet në objektet e saj në Zvicër dhe Spanjë, ndërsa do të rritet për 50 për qind edhe në fabrikat në SHBA.

Moderna po ashtu rriti parashikimet për furnizim këtë vit deri në një miliard doza.

Njoftimi vjen pasi përhapja e varianteve të koronavirusit në vende si India, ka rritur shqetësimet për kapacitetet e botës për të kapërcyer pandeminë.

“Derisa vazhdon përhapja e shpejtë e varianteve të koronavirusit, ne besojmë se do të ketë nevoja të mëdha për vaksinën tonë”, tha shefi ekzekutiv i Moderna-s, Stephane Bancel.

Vaksina Moderna është autorizuar për përdorim te të rriturit në SHBA, Bashkimin Evropian dhe shumë vende të tjera, shkruan REL.

Vaksina është thënë se është 94.1 për qind efektive.

Vitin e kaluar, Moderna ka nisur testimin e vaksinës së saj edhe te fëmijët 12 deri në 17 vjeç, por rezultatet e këtij testimi nuk janë publikuar ende.

Në mars, ndërkaq, ka nisur testimi edhe në fëmijë të moshës gjashtëmuajshe deri në 11 vjeç.

Në studim e sipër janë edhe ndryshimet e dozave, për t’i përshtatur ato më mirë me mutacionet e koronavirusit.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img