Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
57 %
4.6kmh
20 %
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
27 °
Mër
26 °
Enj
24 °
E diel, 19 Shtator, 2021
spot_img

‘Moderna’ aplikon për autorizim emergjent të vaksinës anti-COVID: Ka 94.1% efektivitet, presim të luajmë rol kryesor në mposhtjen e kësaj pandemie

spot_img

Lajme të ngjashëm

5d2261f46adafc8876a4a4fdc95b5a72 scaled

Kompania “Moderna.Inc” aplikoji ditën e sotme për autorizim emergjent për përdorimin e vaksinës së saj anti-COVID në SHBA dhe Europë.

Kompania deklaroi se rezultatet e testimit të fazës së tretë të kësaj vaksine treguan se ajo është 94.1% efektive dhe e sigurtë.

“Ne besojmë se kemi një vaksinë që është shumë efikase dhe presim që të luajmë një rol kryesor në mposhtjen e kësaj pandemie”, tha kryeshefi për çështje mjekësore i Moderna-s, Tal Zaks.

Nëse autorizimi aplikohet, Moderna do të jetë kompania e dytë që merr autorizimin për përdorim emergjent, pas kompanisë “Pfizer”, e cila aplikoi një javë më parë.

Përveç regjistrimit të aplikimit të saj në SHBA, Moderna tha se do të aplikonte për miratim me kusht nga Agjencia Evropiane e Barnave.

Këshilltarët e pavarur të Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave do të takohen më 17 dhjetor për të shqyrtuar të dhënat e provave të Moderna-s dhe në 10 dhjetor për të shqyrtuar të dhënat e kompanisë Pfizer.

Menjëherë pasi të fitojë autorizimin e përdorimit emergjent, Moderna pret që vaksina të transportohet në pikat e caktuara të shpërndarjes në të gjithë Shtetet e Bashkuara, raporton Reuters.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img