Tirana
scattered clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
81 %
1.5kmh
40 %
Hën
7 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
10 °
Pre
8 °
E hënë, 17 Janar, 2022
spot_img

Mjete luksoze, apartamente, biznese dhe troje, zbardhet pasuria MILIONA EURO që i sekuestrohet dy vëllezërve nga Mirdita; merren me trafik droge dhe pastrim parash

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

993c7e2484aec1dcba78422d564a72aa

Sot Policia e Tiranës zhvilloi një operacion të madh ku në fokus ishte sekuestrimi i disa pasurive të familjes Marku, por më kryesorët janë Sokol Markut dhe vëllait të tij E.Marku, pasuri që janë vënë në mënyrë të paligjshme.

Dy vëllezërit nga Mirdita janë hetuar në Spanjë për trafik droge dhe dyshohet se jepnin para me fajde. Prokuroria e kryeqytetit ka kërkuar sekuestrimin e pasurisë me vlerë 5 mln euro të dy vëllezërve.

Pasuria e tyre është kryesisht apartamente, sipërfaqe toke, mjete luksoze dhe biznese. Ndërkohë gazetarja Glidona daci ka siguruar informacionin e plotë nga Prokuroria.

“Nga Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, në funksion të Procedimit Penal 4257 viti 2019 në bashkëpunim me Drejtorinë vendore të Policisë Tiranë u bë ekzektimi i Vendimit të prokurorit nr 744 datë 20.01.2021 për vendosjen e sekuestros perventive ndaj pasurive të luajtshme dhe të paluajtshme në ngarkim të shtetasve;

Sokol Marku, i biri i Lazdër dhe i Gjela, i datëlindjes 05.07.1988, lindur në Mirditë dhe banues, në Tiranë, me kombësi e shtetësi shqiptare është i dënuar pasi sipas vendimit 459 A date 11.03.2013 të Gjykatës Rr.Tiranë, e cila ka bërë dhe ndreqjen e vendimit nr.77 dt.31.01.2013 të Gjykatës Rr.Tiranë, për paqartësi dënimi (nëse kishim të bënim me një dënim me burgim apo dënim alternativ), duke e dënuar me 5 vite burg. V.Penale “Prodhim dhe shitje e narkotikeve” parashikuar nga neni 283/1 i K.penal.

Gjithashtu po sipas vendimit penal nr.1046 date 05.04.2016 te Gjykates Rr.Tirane, si dhe vendim penal nr.139 dt.1002.2017 të Gjykatës së Apelit Tiranë, e cila e ka dënuar me 1 muaj burg. V.Penale “Kundershtim i punonjësit qe kryen një detyrë shtetërore ose një shërbim publik”, parashikuar nga neni 235/1 te K.Penal.

​Gjithashtu nga të dhënat e marra ky shtetas merret dhe me trafik të lëndëve narkotike në Itali. Sa më sipër Prokuroria Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë në bazë të materialeve të dërguara nga Seksonit për Hetimin e Pastrimit te Parave & Aseteve Kriminale, në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë eshte bere rregjistrimi i Procedimit penal 4257 viti 2019 per veprat penale “Pastrimit të produkteve të veprës penale ose të veprimtarisë kriminale” parashikuar nga neni 287 ku janë sekuestruar automjete duke vazhduar nga prosh, BMË etj, dy aktivitete biznesi lokale si dhe 10 pasuri re paluajtshme si njesi tregtare vila apo apartamente me nje vlere rreth 5 milon euro perafersisht.

Në Tiranë emer te shtetasit Sokol Marku dhe familjareve te tij figurojne pasurite e rregjistruara si me poshte:

ZK 8370 volumi 26, faqe 154, njësi me sipërfaqe 53.6 m2.

ZK 8340 volumi.23, faqe 67, truall me siperfaqe 1261 m2.

ZK 8340 volumi 24, faqe 67, ndërtesë me sip. 150 m2.

ZK 3866 volumi 33, faqe 1ë, apartament me sip.50 m2.

ZK 8120 volumi 48, faqe 57, truall me sip.412.3 m2 dhe ndërtësë me sip.173.8 m2.

Apartament ne Kavaje me sip 70 m2 ne zk3101 Qerret pasuri a me nr 14 /229.

Biznesi bar kafe me adrese ne rrugen “Dora Distra” godine dy kateshe me nje siperfaqe trualli 3600 m2 dhe ndertim 260 m2 per kat me emrin “Hoë hiat” dhe emer tregtar “Viteli bar”.

Biznesi bar kafe ne rrugen “Shaqir Hoshafi” me nje siperfaqe 115 m2 me nipt l62115036h pasuria me nr 3/257 zk 8150.

Objekt trekatesh ne rrugen e Dibres ne proces legalizimi me sip 160 m2 per kat dhe papafongo.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img