Tirana
broken clouds
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
44 %
5.1kmh
75 %
Enj
11 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Mjeshtri i Madh, Birçe Hasko feston sot 78 vjetorin e lindjes

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d07fe8e59058612d3285477305ab2459

Aktori i mirënjohur shqiptar, Birçe Hasko feston sot 78 vjetorin e lindjes.

Hasko, i cili mban edhe titullin Mjeshtër i Madh është i njohur për publikun shqiptar për rolet e shumta në kinematografinë dhe teatrin e vendit tonë.

Ai ka spitalur në filmat “Kur zbardhi një ditë”, 1970, (ballisti Sulo), “Malet me blerim mbuluar”, “Njeriu me top” (Tosun Baci), “Koncert në vitin 1936” (Tellalli), “Radiostacioni” (Mete Aliu), “Dhe vjen një ditë” (dajë Alushi), “Përrallë nga e kaluara” (plaku i sertë), “Shkëlqim i përkohshëm”, (babai) e shumë e shumë role të tjera.

Birçe Hasko ka lindur ne Dukat të Vlorës 15 mars 1942. Ka punuar si mësues në Memaliaj, aty ku dhe janë fillimet e tij artistike duke u angazhuar me estradën e qytetit. Në vitin 1965 filloi studimet per aktor në Akademinë e Arteve. Pas diplomimit mbahet pedagog pranë këtij instituti, punë të cilën e ka vazhduar gjatë në dhënien e lëndës se Mjeshtërisë së Aktorit. Për punën e tij akademike i është dhënë titulli “Profesor” .

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img