Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
37 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Mjeku jep lajmin e keq: Mutacionet e Covid mund të nxjerrin jashtë loje vaksinën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

7d8c5c9690499c9c05a19e6fe49e9656

Eksperti i Shëndetit Publik në Universitetin e Harvardit, Gani Abazi ka folur ne lidhje me koronavirusin dhe mutacionet  e reja që janë shënuar së fundmi në vende të ndryshme.

Abazi u shpreh se mutacionet e reja mund të nxjerrin jashtë loje vaksinën kundër koronavirusit. Ai tha se sa më shpejt të vaksinohet popullsia aq më e lehtë do të jetë vënia në kontroll e virusit.

“Deri më tani janë identifikuar tre viariante, mirëpo mendoj se kjo mund të ndodhë përsëri nëse nuk vihet në kontroll pandemia. Nëse virusi vazhdon të multifikohet. Deri më tani mutacionet e paraqitura janë të prekshëm nga vaksinat mirëpo nëse virusi nuk bie në kontroll mund të ndodhë paraqitja e një varianti që nuk është i rezistueshëm ndaj vaksinave. Deri tani nuk ka ndodhur por teoritikisht është e mundur.“, u shpreh mjeku për “abc e mëngjesit”.

Në lidhje me pytjen se kur mund t’i kthehemi normalitetit është shprehur se kjo mund të ndodh nga fundi i verës.

Më shumë

spot_img
spot_img