Tirana
scattered clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
77 %
1kmh
40 %
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
Die
31 °
Hën
30 °
E enjte, 17 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Mjeku Alimehmeti sjell studimin e shkurtit për Covid dhe thotë: Të rinjtë përçojnë më shpejt sëmundjen, ruani të moshuarit dhe më të dobëtit (TE DHENAT E PLOTA)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

20c2de2c8d7ae90f0c93b26555b5a294

Mjeku Ilir Alimehmeti sjell të dhënat e një studimi në Singapor, i shkurtit 2021 për transmetueshmërinë e Covid-19, sidomos te emigrantët.

Sipas mjekut Alihmemeti, tani është  e qartë që Sars-covid është virus që godet moshat më të vjetra dhe ata me sëmundje kronike. “Të rinjtë, luajnë rol kyc në transmetimin e sëmundjes te këto grupmosha të cënueshme, por për shumicën dërrmuese të vetë të rinjve, virusi nuk ka pasoja madhore” shkruan mjeku Alimehmeti, raporton newsbomb.al.

Sipas studimit të sjellë nga mjeku, popullata e studiuar përbëhet nga emigrant ekonomikë që jetojnë për kapanone massive, në kushtet më të keiqja të mundshme.

U studiuan 198.320 persona ku 50% ishin deri në moshën 39 vjec, 25% nën moshën 28 vjec, dhe 25 përqind të tjerë mbi 40 vjec.

Nga të gjithë personat e shqyrtuar, 56.1% e tyre u prekën nga covid ku 21.7% shfaqen shenja klinike dhe vetëm 0.08%  u shtruan në terapi intensive, raporton newsbomb.al.

Autoritetet zbuluan se covid te emigrantët karakterizohet nga : prevalencë e lartë infektimi; sëmundshmëri e ulët, shumë pak shtrime në terapi intensive dhe vdekshmëri të ulët.

“Si përfundim, mesazhi që duhet tu japim të rinjve është; mbroni të moshuarit dhe të dobëtit të mos infektohen; mesazhet e gabuara cojnë vetëm në mospranime dhe gabime edhe më të mëdha nga ana e të rinjve” thotë doktor Ilir Alimehmeti, raporton newsbomb.al.

149999344_135655715079476_7111350445051072952_n.jpg
150384494_114165323914825_2114228788632004314_n.jpg

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img