Tirana
broken clouds
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
4.1kmh
75 %
Pre
26 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Mjeku Alimehmeti kundër ‘izolimit’ të bashkive të kuqe: Kur në Durrës ka një javë pa asnjë rast, pse mbahet në kufij të kuq

spot_img

Lajme të ngjashëm

f1c8ea5ed74902a0ad358ccd14cefe33

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti, thotë se bashkitë e shpallura “zona të kuqe” nga qeveria nuk kanë pse të mbahen në kufij të kuq në një kohë kur rastet pozitive me covid-19 janë minimale, ose prej ditësh në disa prej tyre s’ka fare.

Në një lidhje direkte me Eni Vasilin, Alimehmeti u shpreh se kur qyteti i Durrësit prej një jave s’ka asnjë rast pozitiv me covid-19, pse izolohet si zonë e kuqe.

“Kur ke kaq pak raste, kur s’ke asnjë rast sot në Krujë, kur ke dy raste në Tiranë dhe asnjë në Durrës prej më shumë se një jave, s’ke pse i mban këto bashki në zonat e kuqe.

Unë bëj pjesë të ajo masa që thonë që nuk duhen mbajtur këto masa. Në bazë të evidencave këto masa duhet të lirohen siç po lirohen”, tha mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img