Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
73 %
2.1kmh
0 %
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Mjekja ORL ngre ALARMIN: Covid nuk prek vetëm nuhatjen dhe shijen, por edhe dëgjimin, deri në shurdhëri…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shumë persona që kanë kaluar koronavirusin ankohen se u kanë mbetur pasoja nga sëmundja. Ka disa që u mungon nuhatja e të tjerëve shija.

Vetë mjekja ORL Klodiana Zaharia pohon se nuk i është rikthyer plotësisht nuhatja, edhe pse ka eksperimentuar jo pak te vetja me kura medikamentoze për rikuperimin e nuhatjes.

Mirëpo doktoresha thotë për News24 se nuk janë vetëm këto problemet e post-covid, por edhe dëgjimi. Sipas ekspertes ORL, në disa raste prekja nga Covid-19 ka çuar deri në shurdhëri të plotë.

Ajo këshillon që të mos tentohet rikuperimi i menjëhershëm post Covid, pasi pasojat multiorganike dhe shqisore të lëna pas nga virusi kërkojnë kohë, ndërsa një pjesë e dëmtimeve mund të jenë edhe të parikuperueshme.

“Kemi akoma pacientë që kanë mbi 6 muaj që e kanë kaluar, nëse kanë pasur një tendencë të rënies së dëgjimit, tani vijnë me humbje totale të dëgjimit. Goditet nervi fundot i nuhatjes, shijes dhe dëgjimit”, thotë ajo.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img