Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
57 %
1.5kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Mjekët listojnë 10 arsyet pse duhet të flini zhveshur

spot_img

Lajme të ngjashëm

Pizhamet janë ndër veshjet më të dashura për ne, jo vetëm se i përdorim për të fjetur por sepse janë tejet komode. Por mjekët rekomandojnë të flini pa to. ja arsyet e kësaj këshille:

Stabilizim i temperaturës trupore

Sipas mjekëve, fjetja pa rroba bën që trupi ta ketë më në kontroll tempëraturën e tij.

Lirshmëri në lëvizje

Sigurisht që nëse nuk vishni rrova gjatë gjumit do të ndiheni më të lirshëm dhe komodë në lëvizje. Gjithashtu nuk do të djersisni gjatë natës.

Lëkurë dhe flokë më të shëndetshëm

Nëse flini zhveshur trupi juaj ka mundësinë e prodhimit në sasi më të mëdha të melatoninës dhe të hormoneve të rritjes, të cilat ndikojnë efektivisht në enekset e trupit.

Një jetë më të pasur sekuale

Sigurisht që çiftet të cilët flenë pa rroba janë më të predispozuar për të kryer mardhënje seksuale spontane. më pak stress

Të fjeturit zhveshur redukton nivelin e kortizolit, hormonit i cili shkakton stresin

Jo më pagjumësi

Doktorët e rekomandojnë këtë mënyrë të fjeturi për të gjithë ata të cilët vuajnë nga pagjumësia.

Më shumë
spot_img
spot_img