Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
75 %
Hën
30 °
Mar
33 °
Mër
34 °
Enj
39 °
Pre
40 °
E hënë, 15 Gusht, 2022
spot_img

Mitsotakis prezanton Planin e Rimëkëmbjes së Greqisë: 57 miliardë euro për ndryshimin ekonomik, 200 mijë vende të reja pune

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka prezantuar ditën e sotme Planin Kombëtar të Rimëkëmbjes me buxhet 57 miliardë euro për pandeminë.

Mitsotakis ka deklaruar se plani kombëtar do të krijojnë 200,000 vende pune, për të rritur PBB (Prodhimi i Brendshëm Bruto) me 7 pikë në 6 vitet e ardhshme.

albsig

Sipas tij Plani Kombëtar i Rimëkëmbjes dhe Qëndrueshmërisë është një udhërrëfyes shumë i mirëmenduar me 170 projekte, investime dhe reforma që bazohet në 4 shtylla, tranzicionin dixhital të Shtetit dhe Ekonomisë, rritjen e punësimit dhe kohezionit social dhe ekonominë e gjelbër dhe fillimin e aktivitetit prodhues.

Ky është një projekt që mbulon të gjithë Greqinë dhe që aspiron të krijojë 200,000 vende pune.

 “Plani Kombëtar ka një karakter novator, sepse ai ndryshon modelin dhe e bën ekonominë ekstroverte dhe sistemin e taksave miqësor për zhvillimin dhe gjithmonë duke parë drejt së ardhmes,” tha Kryeministri, duke shtuar: “Prandaj emri i tij. Greqi 2.0. Plani Kombëtar kërkon të krijojë shumë vende pune të reja dhe të paguara mirë. Sidoqoftë, së bashku me burimet e projektit, individi është i ftuar të shtojë fondet e tij, duke marrë rrezikun përkatës,” tha ndër të tjera Mitsotkais.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img