Tirana
broken clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
67 %
2.6kmh
75 %
Die
18 °
Hën
16 °
Mar
13 °
Mër
12 °
Enj
13 °
E diel, 2 Prill, 2023

Mitsotakis i prerë: Nuk i japim dot tanke Ukrainës, kemi mundësi konflikti me Turqinë

Lajme të ngjashëm

Greqia nuk do t’i japë Ukrainës tanke Leopard 2 të prodhimit gjerman, tha kryeministri i vendit të martën, duke argumentuar se Athina tashmë i ka dhënë Kievit mbështetje të konsiderueshme ushtarake, duke përfshirë transportuesit e personelit të blinduar.

“Ne nuk do të ofrojmë tanke Leopard 2 për arsyen e thjeshtë se ato janë absolutisht të nevojshme për qëndrimin tonë të mbrojtjes,” tha Kyriakos Mitsotakis për gazetën japoneze të lajmeve Nikkei Asia.

“Ne gjithashtu e kemi bërë gjithmonë shumë të qartë se jemi të gatshëm të mbështesim Ukrainën, por jo në kurriz të aftësive tona mbrojtëse”, shtoi ai.

SHBA njoftoi më 25 janar se do të dërgojë tanke Abrams në Ukrainë, ndërsa Gjermania tha se do ta furnizojë atë me tanke Leopard 2 dhe gjithashtu do të lejojë aleatët të dërgojnë automjetet e tyre të blinduara të prodhimit gjerman në Kiev.

Ukraina kishte bërë presion për tanket për disa kohë, së bashku me armë të tjera si raketat me rreze të gjatë, duke argumentuar se ato nevojiten për të luftuar një ofensivë të pritshme ruse këtë pranverë.

Në lidhje me tensionet e vazhdueshme midis Athinës dhe Ankarasë, Mitsotakis pretendoi se ato kanë të bëjnë me zgjedhjet turke, të cilat priten të mbahen më 14 maj. “Unë nuk jam i shqetësuar për një konflikt të mundshëm,” shtoi ai.

Turqia, një anëtare e NATO-s për më shumë se 70 vjet, është ankuar për veprimet dhe retorikën e përsëritur provokuese të Greqisë në rajon gjatë muajve të fundit, duke përfshirë armatimin e ishujve pranë brigjeve turke që janë çmilitarizuar sipas detyrimeve të traktatit. Ankaraja thotë se lëvizjet pengojnë përpjekjet e saj me besim të mirë për paqen.

Më shumë