Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
45 %
2.1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
38 °
E diel, 1 Gusht, 2021

MISTERI/ Një foshnje me Covid-19 në SHBA ka 51,418 herë ngarkesë virale më të lartë se zakonisht, ZBULOHET një variant i rrezikshëm për fëmijët

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e75b4fdb9ff991658c2f23ba1e66bb20

Një rast i pazakontë ka ndodhur me një foshnje në SHBA, e cila u infektua me koronavirus.

Foshnja jo vetëm që u sëmur rëndë me Covid-19, por u zbulua se kishte një ngarkesë virale koronavirus prej 51,418 herë (!) Më e lartë se mesatarja për pacientët. Ky rast mbetet një mister për shkencëtarët.

Përveç kësaj, kur foshnja u analizua gjenetikisht, u zbulua një variant i panjohur i koronavirusit.

Incidenti misterioz mjekësor u zbulua në Spitalin Kombëtar të Fëmijëve në Uashington, sipas “Washington Post”. Shumica e fëmijëve të vegjël me infeksion Covid-19 rrallë shfaqin simptoma dhe madje edhe kur kanë nevojë për trajtim, ata zakonisht kanë një fillim të lehtë të sëmundjes.

Roberta De Biazi, specialistja kryesore e sëmundjeve infektive të spitalit, tha se nuk mund të nxirren përfundime nga një rast, por tha se kishte prova të një mutacioni të ri N679S. Askush nuk e di nëse foshnja, e cila që nga ajo kohë është shëruar, është një incident i izoluar apo paralajmërues i gjërave që do të vijnë.

Ngarkesa virale tepër e lartë e foshnjës u konfirmua nga një matje e dytë, shkruajnë mediat e huaja. 

Virologu Jeremy Luban i Shkollës Mjekësore të Universitetit të Massachusetts tha se vetëm ngarkesa virale e foshnjës ishte “tronditëse dhe e jashtëzakonshme”. Ai shtoi, megjithatë, se ai rezervoi të drejtën për të konkluduar se “kjo është për shkak të mutacionit N679S ose thjesht se është një foshnjë e papjekur, e cila lejon që virusi të riprodhohet në mënyrë të pakontrollueshme”.

Deri më tani, megjithatë, nuk ka asnjë indikacion që ky mutacion, i cili është gjetur tetë herë më shumë në SHBA, katër në Australi dhe Japoni dhe një në Brazil, është më i rrezikshëm për fëmijët.

Më shumë

spot_img
spot_img