“Mirupafshim nënë, po shkoj në Shqipëri”, habit gazeta prestigjoze italiane! Lexoni ç’shkruan...

Publikuar tek: aktualitet, më 11:42 09-01-2018 “Mirupafshim nënë, po shkoj në Shqipëri”, habit gazeta prestigjoze italiane! Lexoni ç’shkruan...

E keni parasysh shqiptarin që ëndërron Italinë dhe rriskon me gomone për të arritur në tokën e mijëra mundësive, plot dritë në televizionet tona? Ndryshe nga vitet ’90 sot Shqipëria është vendi i mundësive…

Kështu e fillon artikullin sot gazeta italiane L’Espresso, nën titullin: “Ciao mamma, vado in Albania” (Mirupafshim nënë, po shkoj në Shqipëri), një shkrim i Roberto di Caro, që tregon mijëra italianët që kanë zgjedhur të jetojnë, punojnë dhe studiojnë në vendin ballkanik. Eshtë një artikull që tregon historitë e disave prej tyre.

Përveçse jepen disa nga vështirësitë që ka në Shqipëri, në artikull trajtohet tema e zhvillimit të shpejtë të vendit, dhe pse italianët kanë filluar të zgjedhin Shqipërinë.

 

cia.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Arta Marku e pandalshme, SHKARKOHET prokurori i Elbasanit, burri i Rovena Gashit
Furtuna e Arta Markut: Pas Elbasanit "stuhi" në Kukës e Fier! Shkarkohen të tjerë prokurorë (EMRAT- ZËVENDËSUESIT) »
Article Logic
Execution time: 0.012371063232422
array(1) { ["section"]=> string(95) "mirupafshim-nene-po-shkoj-ne-shqiperi-habit-gazeta-prestigjoze-italiane-lexoni-c-shkruan-105947" }