Miratohet ligji në Parlament, ky është shteti i parë në Azi që legalizon martesat e së njëjtës gjini

Publikuar tek: bota, më 08:13 17-05-2019 Miratohet ligji në Parlament, ky është shteti i parë në Azi që legalizon martesat e së njëjtës gjini

Parlamenti i Tajvanit ka miratuar ligjin për martesat të së njëjtës gjini. Kështu Tajvani është i pari shtet në Azi që ka legalizuar martesën e të njëjtit seks pas një votimi të premten.

Në vitin 2017, gjykata kushtetuese vendosi që çiftet e të njëjtit seks kishin të drejtë të martoheshin ligjërisht.

Parlamentit iu dha një afat kohor prej dy vjetësh dhe iu kërkua të kalonin ndryshimet deri më 24 maj.

Ndërkohë, qindra mbështetës u mblodhën jashtë ndërtesës në kryeqytetin e Taipei për të pritur vendimin historik.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Luftë me Iranin? Trump: Shpresoj që SHBA mos të përfshihet
Ndahet nga jeta në moshën 102-vjeçare arkitekti i muzeut të Luvrit »
Article Logic
Execution time: 0.010912895202637
array(1) { ["section"]=> string(106) "miratohet-ligji-ne-parlament-ky-eshte-shteti-i-pare-ne-azi-qe-legalizon-martesat-e-se-njejtes-gjini-164652" }